Ekonomi

Adıyaman’da işbaşı eğitimi yapılacak

AK Parti Adıyaman Milletvekili Doç. Dr. Resul Kurt’un açıklamaları şöyle:

“Adıyaman başta olmak üzere işgücü piyasasının arz tarafının şoktan olumsuz etkilendiği bazı illerde düzenlenen işbaşı eğitim programıyla ilgili hazırlıklar yapılıyor.

İŞKUR tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programlarında; Program açılışları, aylık denetimler ve yeniden kullanım durumunda patronlar tarafından bildirilen bonus gün sayısı üzerinden hesaplama yapılır.

Ancak Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle işgücü piyasasının arz yönünün görece olumsuz etkilendiği Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde hesaplamalı programlama yapılmaması nedeniyle -işbaşı eğitim programları, nitelikli işgücünün acilen yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla program açılışları, aylık denetimler ve tekrarlar. Tazminat durumunda prim gün sayısına göre hesaplama yöntemi değiştirilerek doğrudan sigortalı sayısına göre hesaplama yapılması mümkün hale getirilmiştir.
İlgili programların uygulama tarihi başlangıçta 09.05.2023-31.07.2023 olarak belirlenmiş olup, ilgili illerdeki mevcut düzeydeki muhtaçlık nedeniyle 31.12.2024 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Işıkhan’a teşekkür ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu