Haber

Napolyon’un Meşhur Şapkası Açık Artırmada Rekor Fiyata Buldu

Fransa tarihine damgasını vuran İmparator Napolyon’un 1804-1815 yılları arasındaki iktidar dönemindeki ünlü şapkası ve diğer kişisel eşyaları, Paris’te düzenlenen açık artırmayla satışa sunuldu. Napolyon’un ikonik şapkası açık artırmada yüksek fiyata satıldı.

Tarihin değerli isimlerinden eski Fransız İmparatoru Napolyon Bonapart’ın dikkat çeken çift boynuzlu şapkası yeni sahibini buldu.

İmzalı şapka, Paris’teki Osenat Müzayede Evi’nde düzenlenen müzayedede 1,9 milyon euroya satıldı. Tarihi ve değerli eseri kimin satın aldığına dair henüz bir bilgi paylaşılmadı.

1,9 milyon euroya satın alınan şapka, aynı müzayede evi tarafından 2014 yılında 1,8 milyon euroya satılan bir önceki Napolyon şapkasının rekorunu da kırdı.

Paris’in güneyindeki Fontainebleau’daki müzayede evi, siyah kunduz fötr şapkasının değerinin 600 ila 800 bin euro arasında olduğunu açıkladı. Napolyon’un yaşamı boyunca yaklaşık 120 çift boynuzlu şapkaya sahip olduğu ve birçoğu özel koleksiyonlarda olmak üzere yalnızca 20 tanesinin hayatta kaldığı varsayılmaktadır.

Müzayedeci Jean Pierre Osenat şapka hakkında şunları söyledi: “Bu, imparatorun simgesiydi.”

“İnsanlar bu şapkayı her yerde tanıdı. Onu savaş alanlarında gördüklerinde Napolyon’un orada olduğunu biliyorlardı. Özel hayatında şapkayı ya başında ya da elinde taşır, bazen de yere atardı. Bu bir resimdi, imparatorun simgesiydi.’

sogut-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu