Haber

Rusya: Ukrayna askerleri ve silahları Transdinyester sınırına yığıldı

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna yönetiminin Moldova’da bulunan ve tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Transdinyester bölgesini işgal etmek için sınıra asker ve silah konuşlandırdığını iddia etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kiev’in Transdinyester işgali için hazırlıklarına hız verdiği iddia edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin “Rus ordusunun Transdinyester bölgesine saldırısı” argümanıyla Transdinyester’e “provokasyon” yapacağını savunduğu açıklamada, şu anda Ukrayna askeri birliklerinin önemli bir birikiminin olduğuna dikkat çekiyor. ve Ukrayna-Transdinyester sınırına yakın askeri teknik araçlar ve atış mevzilerine topçu konuşlandırılması. Ukrayna ordusuna ait insansız hava araçlarının Transdinyester bölgesi üzerindeki uçuşlarında görülmemiş bir artış var.” ifadelerine yer verildi.

“Rus ordusu provokasyona cevap verecek”

Söz konusu “planlı provokasyonun” Ukrayna tarafından uygulanmasının “Transdinyester’de yasal olarak konuşlanmış Rus barış gücü” için doğrudan tehdit oluşturacağı belirtilen açıklamada, “Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri yaklaşan provokasyona uygun şekilde karşılık verecektir. Ukrayna tarafı.” terim kullanıldı.

Moldova’nın Transdinyester sorunu

Moldova’nın 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Dinyester Nehri’nin doğu kıyısında yer alan Transdinyester, bağımsızlığını Rusya temelinde tek taraflı ilan etti.

Bağımsızlığın ilanından sonra Moldova ve Transdinyester arasında başlayan silahlı çatışmalar, 22 Temmuz 1992’de ateşkesle sona erdi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde Moldova ile Transdinyester arasında 1993 yılında analiz müzakereleri başladı. AGİT bünyesinde 5+2 formatında gerçekleştirilen müzakerelerde Transdinyester, Moldova, Rusya, Ukrayna, ABD ile AGİT ve Avrupa Birliği (AB) temsilcileri yer alıyor.

Moldova bünyesinde tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden ve Birleşmiş Milletler (BM) üyesi hiçbir ülke tarafından tanınmayan Transdinyester’in kendine ait siyasi yapısı, parlamentosu, ordusu, polisi ve posta sistemi bulunmaktadır.

“Barış gücü” olarak adlandırdığı askeri birliklerini Transdinyester’e konuşlandıran Rusya’nın bölgeyi desteklemek için her yıl milyonlarca dolar aktardığı belirtiliyor.

Sovyetler Birliği döneminde İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma Rusya’nın en büyük cephaneliği, Transdinyester’deki Kobasna köyünde bulunuyor.

iskilipajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu